Pantogar Tablet

Gıda takviyesi şeklinde önerilmektedir,bitkisel ürünler açısından zengindir.Bilimsel olarak saç yapımında kullanılan maddelerde vardır.Bilimsel olarak etkinliği en iyi olduğu bilinen B7 vitamini hiç içermemektedir ki bu önemli bir eksiktir.Saç ve tırnak kalitesine etkili olabilecek  sitsin ve keratin içerir.

Saç ve tırnak sorunlarında en etkili olduğu bilinen B7 (biotin) vitaminden elde edilebilecek sonucu vermeyecek olmasına rağmen 70-75  TL gibi yüksek fiyata satılmaktadır.Benzer guruptan sayılabilecek biotinin aylık kullanım maliyetinin çok daha üstünde bir kullanım maliyeti vardır.

Günde 3 defa kullanılmasının zorunlu olması kullanıcı uyumu konusunda sorun olabilir.Aynı sorunların çözümünde dermatologlarca sıkça önerilen B7 vitamininin günde tek doz alınması kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Formülü

1 kapsül içinde aktif madde olarak 20mg L-Sistin, 20mg p-aminobenzoik asid, 20 mg keratin, 100mg Tıbbi maya, 60 mg Tiamin monohidrate, 60 mg Kalsiyum-d-pantotenat bulunur. Yardımcı Maddeler olarak Mikrokristalize sellüloz, Talk, Magnesium stearat, Povidone, Kolloidal silikon dioksid içerir.

Kullanım alanları

Pantogar saç rahatsızlıkları ve kayıpları ile non-enfeksiyöz tırnak problemlerinin giderilmesinde tedaviye ve beslenmeye destek olarak kullanılabilir.

Uyarılar

Saç gelişimi yavaş bir işlem olduğu için Pantogar tedavisinin tavsiye edilen dozda 3-6 ay devamı başarılı bir tedavi için gereklidir. Pantogar, başka faktörlerle kontrol edildiği bilinen, saçların sayı ve miktarını etkilememektedir. Pantogar sikatrisyel saç kaybında, androjenik alopeside (erkek tipi kellik) etkili değildir.

Yan etkileri

Pantogar® hastalar tarafından oldukça iyi düzeyde tolere edilmektedir. Klinik çalışmalarda istenmeyen etkiler hastaların %2 gibi küçük bir bölümünde görülmüş olup, bu etkiler arasında bulantı, meteorizm gibi gastrik etkiler mevcuttur. İzole vakalarda ürtiker rapor edilmiştir. Ancak yan etkilerin hiçbiri tedavinin kesilmesine neden olmamış ve bir süre içerisinde yok olmuşlardır. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ. İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türk İlaç Advers Etkilerini İzleme ve Değerlendirme Merkezi (TADMER)�e bildiriniz.

Dozu

Yetişkinlerde : günde üç kez, bir kapsül Çocuklarda : günde 1 veya 2 kapsül Kapsüller yemekler sırasında çiğnenmeden bir miktar sıvı ile birlikte yutulmalıdır. Ortalama tedavi süresi 3-6 aydır. Gerekli olduğunda tedavi süresi uzatılabilir veya yeniden başlanabilir.

Aynı amaçla kullanılan biotinin aylık kullanım maliyeti 12-16 TL arasında değişirken pantogar çok daha üstünde bir kullanım maliyeti vardır

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.