Saç Ürünlerinin Genel Değerlendirilmesi

Bilgiler “saç ekimi ve saça dair her şey” kitabından alınarak yenilenmiştir.En az bilimsel ilacın üretildiği buna karşın yüzlerce bitkisel ürünün üretildiği tek sorun saç dökülmesidir.Gereksiz ürünlerle en fazla suistimal de yine bu sektörde görülmektedir.Saçlarınızın dökülmesi sebebiyle paralarınıza göz dikmiş uyanıkların tuzağına düşmemeye çalışmalınız.
Bu sayfada ilaçlar ve bitkisel ürünler özet şeklinde,anlaşılabilir bir dille ve yaklaşık piyasaya verilme sırasıyla anlatılmıştır.
Yeni çıkan ürünler en üste gelecek şekilde eklenecektir.

Procapil;

Minoxidil gibi bölgesel kullanılan bir maddedir,saç dökülmesi konusunda minoxidilden sonra geliştirlmiş en etkili üründür.Dünyada kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.Türkiyede üretimi yapılmamaktadır.
Yapılan bilimsel çalışmalarda procapilin saç dökülmesi üzerinde 3 etkisinden söz edilmektedir.Minoxidile benzer şekilde saç kökünü uyardığı,5 AR i bloke ederek DHT oluşumunu engellediği ve saç kökünü kollajenle sararak DHT nin tahrip edici etkisinden koruduğu tesbit edilmiştir.

Bu etkilerin doğru olması halinde minoxidil + finasteridden elde edilebilecek sonucun elde edilmesi beklenir.DHT engellemesi bölgesel olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturması beklenmez.

Finasterid losyon ( genhair losyon ):

Finasteridin ağızdan alınması halinde ortaya çıkabilecek istenmeyen yan etkilerden korunmak için % 0.25 oranında hazırlanmış bir losyondur.Saç bölgesine daha yoğun olarak uygulandığı için saça zarar verecek DHT hormonunun oluşumunu normal dozda haptan daha etkili bir şekilde düşürmesi beklenebilir.Bu etki artışına rağmen cinsellik üzerindeki yan etkilerinin (cinsel istekte azalma,memede büyüme,sızlama) görülmemesi genhair losyonun en önemli avantajıdır.Propecia veya proscar kullanmak istemeyen yada kullandığında yan etki gördüğünü belirten kişiler için ideal bir çözümdür.

Minoxidil ( Rogain,Kirkland,DNC,Remox,spectral,regain,rogan,minoxil):

Birçok ülkede farklı isimlerle üretilmektedir.Kullanıcıların % 80 kadarında saç dökülmesini durdurduğu ve cansızlaşmış kılları canlandırdığı FDA tarafından onaylanmış dışardan uygulanan maddedir.Sprey,damla ve köpük formları vardır.Etki mekanizması çok açık olmamakla birlikte kıl kökünü uyardığı ve bölge kanlanmasını artırdığı yönünde bilgiler vardır.Uygulanan ilacın % 3.6 kadarı kana geçtiği için vücut kıllarındada artış yapabilmektedir bu sebeple bayanlarda % 2 oranında kullanılıması gerekir.

Procerin tablet

Amerikada saç dökülmesi tedavisinde en çok kullanılan tablet formunda ilaçtır.Türkiye resmi ithalatı yoktur ancak internet kanalıyla Amerikadan getirtilip satılmaktadır.Kullanıcıları arasında % 85 lere varan memnuniyet olduğu bilinmektedir.En önemli etkisi DHT üzerindendir.Cinsellik üzerinde yan etkisi olduğu yönünde vaka yayınlanmamıştır.
Sprey formunda ilaç kullanmak istemeyenler için ideal bir tedavi seçeneğidir.Günde tek doz alınmaktadır.

Hair gold:

Yüzlerce ne olduğu belli olmayan ürüne bir yenisi daha eklenmiş,ürünün içeriğini aradığımda tek kelime bilgi bulamadım ama nasıl alınmışsa isminin yanına birde minoxidil yazılmış,ilgili sitenin her yerinde.
Amerika ve FDA gibi kelimeler kullanmışlar ama ürün Tayland dan getirilmiş.Bir çok ülke duydum ama Taylanddan gelenide ilk defa duyuyorum.Sanırım minoxidil arayanlar için bir tuzakla yetinilmemiş iki tuzak birden kurulmuş biri minoxidil diğeri altın (gold) biriyle yakalayamazsam diğeriyle yakalarım düşüncesi ile eklenmiş olsa gerek.

PHG Sprey:

Biogrow,yudali,bioxcin,complex 41,hairman ve biomed gibi piyasaya sürülüp bir süre sonra işe yaramadığı anlaşılınca ortadan kaybolan ürünlere bir yenisi daha eklendi gözümüz aydın.Diğer piyasa ürünleriyle ortak özelliklerine dikkat edildiğinde fark olmadığı görülmekte;
-Resmi sitesinde ve ürünün kutusunda kullanılan resim bu gurup ürünlerin tümünün ortak resmi
-Şimdi Türkiyede,zaten başka yerde yokki
-Sağlık bakanlığı onaylı,yakında kaldırmak zorunda kalırlar çünkü bu tür ürünlerde sağlık bakanlığı onayı olmaz yani tümüyle yalan
-DHT yi baskılar diğer bütün piyasa ürünleri gibi nasıl ve neyle baskıladığı hakkında bilgi yok
-Ürün piyasaya 2011 mart ayında çıkmış ama kullanıcı yorumları 2010 yılında başlamış
Bilimsellikle ilgisi olmayan abartılı reklam ve abartılı vaadlerle satılan üürnlere bir yenisi daha eklendi aman dikkat
Ürün ilk piyasaya çıktığında bir kutusu 50 TL idi sanırım “artık satmıyoruz” dememek için fiyat 450 tl ye çıkarılmış.

HAİR BACK

Hair back diğer bitkisel ürünlerden farklı olarak kullanılan bitkiler denizden elde edilmiştir, pelvetia canaliculata ve laminaria adlı yosunların özütüdür.”saç ektirmenize gerek kalmayacak” diyecek kadar iddialı olması diğer bitkisel ürünlerin akla hayale gelmez vaadlerinden çok farklı değildir.İçeriğinde bilimsel olarak saç üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinen hiçbir madde bulunmamaktadır.Çok yüksek fiyatla satılması “daha pahalı daha iyidir” olarak değerlendirlmemelidir o paraların büyük kısmı saçınıza değil reklamı çıkan TV kanallarına fayda sağlamaktadır.Benzer bitkisel ürünlerden daha fazla etki beklemeden olmadık hayallere kapılmadan kullanmak sonunda yaşanacak üzüntünün daha az olmasını sağlayacaktır.
Biotin tablet ( Vitamin H – B7 Vitamini olarakta isimlendirilir)
Saç ve tırnak geliştirici vitamin olarak da anılır,bu özelliği yüzünden, biotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır.300 mikrogram (0.3 mg) ile 10 000 mikro gram (10 mg) arasında değişen tabletleri vardır.
Günde 1-2 mg alınan biotin saç kalitesini ve saçın uzama hızını % 30 oranında artırır.Saçın güneş ışığı,toz,kir gibi doğal etkilere ve boya fön gibi kuaförlük hizmetlerinden kaynaklanan zararlara daha fazla dayanmasını sağlar bu sayede kırılma ve çatallanma gibi sorunları azalır.
Günde 5 mg alınan biotin saçın döngüsünü uzatarak saçın DHT nin yaptığı hasara dayanma gücünü artırarak bilimsel saç dökülmesi tedavisinden alınacak cevabı artırır.
Saç ekimi yaptıran herkes mutlaka biotin başlamalıdır bu sayede şok dökülme azalacağı gibi çıkacak kılların kaliteside artacaktır,bunlara ek olarak o alanda var olan tüyleşmiş kıllarında çapı artarak daha dolu görünmesini ve saç ekiminden alınan toplam cevabın daha iyi olmasını sağlar.
Biotin çok net bilinen bir madde olduğu için güvenilir firmaların ürettiği en ekonomik olan tercih edilebilir.Saç sorunlarında 0.3 mg gibi düşük dozlar anlamlı olmayacaktır.

Yudali Sprey

Abartılı internet reklamlarıyla piyasaya verildi,öyleki nerdeyse hangi internet sitesine girseniz karşınıza çıkıyordu doğal olarak ciddi satış yapıldı.Kullanıcı memnuniyetinin çok düşük olması ve reklamlarla yeni insanların kandırılamaması sebebiyle fiyatı 49 TL den 29 TL ye düşürülmüştür.Bu fiyat farkı ürüne ve kuruma güven telkin etmemektedir.

HGF Sprey: (Hair Growth Faktor)

İçerdiği ürünler sayesinde şampuan,serum,losyon gibi bir başka bölgesel ürün kullanmaya gerek bırakmayacak ve kişinin beklentilerini karşılayacak kadar etkili olacağını düşündüğüm bir ürün.Yuda gibi bitkisel ürünlerle birlikte promox sprey gibi bilimsel ürünleride içerdiğinden ikisinin birlikte kullanımından beklenen sonuç beklenebilir. Sanırım tek eksiği biotin .Ağızdan alınan günlük 2 mg biotinle birlikte kullanılması halinde saç dökülmesi tedavisinde en yüksek başarı elde edilebilir.

Lacinia:

Bilimsel değerlendirme gözüyle bakıldığında içinde etkili olduğu bilinen bir madde yok.FDA onayı var gibi bir ifade kullanılmış ama burdaki onay insan sağlığına zararı olmayacağı yönündedir,saç dökülmesinde fayda sağladığı konusunda onayı yoktur zaten bu tür ürünlerin böyle bir onayı olmaz.
İçinde var olduğu yazan yeşil çay,B11 vitamini ve minerallerin saç dökülmesini engellediğine dair bilgi olmadığı için diğer bitkisel ürünlerden farkı olduğunu düşünülmemelidir.

Polaris NR-07 Hair:

Markası bir ayakkabı markasıyla aynı olsada içeriği bilinen minoxidildir.Diğer minoxidil içeren ürünlerden farklı bir sonuç beklememek gerekir.
Ürünle ilgili kafa karıştıran veriler ve nedenleri
% 99 etkinlik! Dünyada bu kadar etkili ürün olmamasına ve diğer minoxidil üreten firmaların böyle bir iddiası olmamasına rağmen bu iddia “biz bioxinin % 90 başarısından daha iyiyiz” demek için olsa gerek.
Şakak ve alın bölgesinde en etkili denmesi tamamen aldatmacadır çünkü tüm minoxidil içeren ürünler şakak bölgesinde yetersiz kalmaktadır.
Minoxidilin yanında 26 madde daha olması halinde Sağlık Bakanlığından ithalat izni alma şansı yoktur,bu durumda akla şunlar gelmelidir ya içinde minoxidil yok yada kaçak getiriliyor.

Bitkiderman:

İçeriğini tam tesbit edemediğim saç çıkarıcı ürünler arasında en garip gelen ürün bitki dermandır.Üretiminde  ve tanıtımında tıp eğitimiyle hiçbir ilişkisi olmayan bir bayanın olması ister istemez şarlatan kelimesini akla getirmektedir.
Öyle bir ürün ki ısrarla set halinde kullanılması öneriliyor 7 farklı üründen oluşan bir seti almakta,uygulamakta zulüm gibi olur uygulamazsanız da etkisi olmadığında “tabi şunu kullanmayınca olmaz” gibi bir sözle karşı karşıya kalınır.Bana biraz elini kaptırıp kolunu kurtaramamak gibi geldi.Diğer ne idüğü belirsiz ürünlerin yaptığı gibi “dermatoloji kliniğinde klinik çalışmalar” yapılmış olması sizi etkilemesin TV de reklam verecek kadar para kazanmayı planlayan bir ekip üniversiteden tabiî ki onayda çıkarabilir.
Garip ama gerçek deyiminin en uygun olduğu saç ürünü olsa gerek.

Linex losyon:

İçeriğinde çok sayıda bitkisel ürün olan oldukça iddialı bir ürün.İddalarından en çarpıcı olanları
Saç ağarması;asla çözümü olmayan doğal bir süreçtir.
Allopecia areata;sebebi bilinmeyen ne uygularsan uygula çıkacaksa çıkar çıkmayacaksa çıkmaz bir hastalıktır öyleki bazı vakalarda sarmısak sürmekle aynen eskisi gibi olurken bazı vakalarda tüm uygulamalara rağmen çıkmaz.Linexin bu konudaki iddiasıda tamamen şansa kalmış bir durum.
Genel olarak zarar verecek bir madde içermediği için kullanılabilir ama saç dökülmesi konusunda beklentiye girmemek lazım.

Promox sprey:

Türkiyeye resmi ithalatı olmadan İnternet kanalıyla getirtilip satılan % 0.1 Finasterid + % 5 minoxidil karışımı bir üründür.Bilindiği gibi saç dökülmesinde etkili olduğu FDA tarafından onaylanmış iki ürün finasterid ve minoxidildir bu açıdan bakıldığında saç dökülmesi konusunda en etkili (% 92)solusyon olduğu söylenebilir.
Kişisel fikrim özellikle genetik dökülmesi olanların kullanabileceği en etkili birkaç üründen biridir.En büyük avantajı yan etkisini görmeden finasteri olumlu etkisinden yararlanılabilmesidir.

Finasterid ( propecia,proscar,dilaprost) tablet :

Irsi saç dökülmesini hangi yolla nasıl durdurduğu kesin kanıtlanmış tek üründür.ağızdan alınmasıyla saç dökülmesini % 70 durdurduğu ve cansızlaşmış saçların kalitesini artırdığı FDA(Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından onaylanmıştır.Hali hazırda Türkiyede sadece ağızdan hap olarak alınan formları vardır ve sık olmasada cinsel istekte azalma,meni azalması,erkekte meme büyümesi (jinekomasti) gibi yan etkileri vardır.

Revivogen:

İçerik olarak bioxinle çok benzeşmektedir,kendi üretim tesislerinin verdiği çalışma sonuçları dışında FDA gibi güvenilir bir laboratuarın onayı yoktur.Bu durumda bioxin gibi bir beklenti oluşturmak akıllıca olacaktır.Daha pahalı satılması daha etkili olacağı anlamına gelmez.

Yuda pilatory saç çıkarıcı:

Çinden ithal edilen bitkisel kaynaklı olduğu bildirilen bir ilaç, prospektüsü değerlendirildiğinde hangi maddenin nasıl etki ettiği belirgin değil ancak kullanıcılardan olumlu sonuç aldığını duydum.Değişik renklerde olup etkisinin farklı olduğu konusunda yorumlar okuduğum için etkili olduğunu kullanıcıdan fikir almak daha doğru olacaktır.

Yılan yağı:

Kazanda ısınmış zeytin yağına yılan atılarak elde edilen bir üründür.Yapılan çalışmalarda zeytin yağından farkı bulunamamıştır. Bilimsel yönü olmayan bir ürün olduğu için bilimsel bir yorum yapmak mantıklı durmamaktadır.Kullanan birinin fikrini almadığım için sonuçları içinde yorum doğru olmaz.
Pantogar:
Biotin gibi bilimsel etkinliği bilinmesede saçın beslenmesi ve gelişimi artırdığı yazılmaktadır.Çeşitli bitkiseller bulunan pantogarın fiyatı olması gerekenden çok yüksektir.Üretildiği Almanyadaki fiyatının 3 katına satılmaktadır.Bazı yerlerde saç dökülmesini engellediği ve saç çıkardığı yazsada dökülme üzerine etkisi yoktur daha çok kaliteye etki eder.Tırnağın yapısı saça benzediği için tırnaklardada kalite artışı sağlayabilir.

Priorin

İçeriğine göre değerlendirildiğinde pantogara benzer sonuç beklenebilir.Günlük kullanım sayısı pantogardan az olduğu için yaklaşık aynı fiyata gelmektedir ancak kullanımı günde 2 defa olduğu için daha kolaydır.Günlük alınacak 2 mg B7 vitamininden daha azdır ama fiyatı çok daha pahalıdır.

Defne sabunu:

İçeriği hakkında bilgi ve sonuçlarıyla ilgili bilimsel veri olmamakla birlikte saç dökülmesini durdurduğu halk tarafından bilinmektedir ve saç dökülmesi tedavisinde kırsalda kullanımı çok yaygındır.

Bıttım sabunu:

Defne sabunundan çok farklı değildir,nasıl etki ettiği bilinmemektedir ama dökülmeyi durdurduğu sık rastlanan durumdur.

Çam terebentini:

Çam ağacının reçinesinden elde edilir.Saç dökülmesini azalttığı,kepeklenmeyi azalttığı saç kalitesini artırdığı bilinmektedir.Bilimsel çalışma ve laboratuar verisi yoktur.Direk cilde sürülebileceği gibi herhangi bir şampuana % 1 oranında karıştırılarakta kullanılabilir.Minoxidil gibi bilimsel saç ürünlerinin ciltten emilimini artırdığı söylenir.

Zhangguang 101 B Formula:

Uluslar arası 11 ödül aldığı,30 yıldır başarıyla kullanıldığı gibi abartılı övücü sözler yazsada bilimsel bir destek ve içeriğinde etkili olduğunu bildiğim maddelere rastlamadım.Almadan önce iyice düşünmek ve fazla beklentiye girmemek gerekir.

Foltene:

Saç bakım seti ve şampuanı vardır.Yıllar önce bioxin benzeri bir mantaliteyle abartılı reklam kampanyalarıyla bütün eczanelerin vitrinini doldurmuştu zaman içinde hiçbir etkisi olmadığı görüldükçe kullanımı azalmıştır.Bilimsel laboratuar desteği yetersizdir ve FDA onayı yoktur.

Velform hair grow plus extra:

Adında mega,ultra veya süper gibi kelimelr olsaydı daha etkileyici olabilirdi.Bu ürün hakkında bulabildiğim tek şey 10 ayrı egzotik bitkiden elde edilmiş olduğu ve saç dökülmesini engellediği ve yeni saç çıkardığıdır.Bilimsel hiçbir desteğe rastlamadım bu sebeple aldınızsa kullanın ama almadınızsa bir kez daha düşünün.

Sonuç olarak;

Saç dökülme probleminiz varsa bunu bir hastalık gibi değerlendirip bilimsel ürünler kullanın.Saç kaybını kozmetik bir sorun gibi değerlendirip çeşitli kozmetik ürünler kullanmak paranızı boşa harcamak yanında boşa zaman ve uğraş dışında bir etki sağlamayacaktır.Dökülmenizin sebebi % 95 ihtimalle genetiktir,genetiğinizi değiştiremezsiniz ama uygun tedavilerle  genetik yapınızın saçlarınıza vereceği zararı % 92 ihtimalle engelleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.