Saç Dökülmesi Bilimsel Tedavisi

Saç dökülmesi çok yaygın olsada etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış ilaçlarla tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak değerlendirilmeli ve etkinliği kanıtlanmamış bitkisel adıyla satılan ürünlerle zaman kaybedilmemelidir.

Saç dökülmelerinin % 98 kadarı ırsi yeni genetik dökülmedir ve sebebi net bir şekilde ortaya konmuştur.Saç dökülmelerinin % 2 kadarıysa bilinmeyen sebeplerle olmaktadır.

Dökülme sebebi net olarak tesbit edilmiş olan genetik saç dökülmesinin uygun kombinasyonlarla % 92 oranında başarıyla tedavi edilebilmektedir.Burda önemli olan hangi ürünlerin kullanılacağıdır.

Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış maddeler

Biotin:Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel veya günlük 2 mg – 5 mg olarak her tedavi kombinasyonunda olmalıdır.

Finasterid ;dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.

Dutasterid;DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır % 80 etkilidir.günde 2 defa ömür boyu kullaanılmalıdır

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Kökü uyaran minoxidil ve dökülme sebebi olan finasterid;bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,bu kombinasyonda propecianın cinsellik üzerinde olan yan etkilerinden korunmak ve etkinliği artırmak için her iki maddeden elde edilen sonucun alınabileceği promox sprey,hairforte sprey veya HGF sprey kullanılabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.3 aydan sonra günde bir defa 6 aydan sonra haftada 3 defa kullanımı yeterlidir.

Sonuç olarak;

-Bitkisel tedavilerle saç dökülme sebebinin engellenmesi mümkün değildir ve mutlaka sebepleri engellediği bilinen bilimsel ürünler kullanılmalıdır.

-Tedavi rahat uygulanabilir olmalıdır.

-Saç dökülmesi diğer kronik hastalıklar gibi devam eden bir durum olduğundan tedaviye devam edildiği sürece etkisi devam eder.

-Pahalı ürün iyidir mantığına kanılmamalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.