Renovexin

Sosyal medyadaki baskıcı reklam politikasından dolayı karşıma sıkça çıkan bu ürünü bir süredir detaylı bir şekilde araştırıp, incelemek istiyordum. Bulduğum ilk fırsatta da öyle yaptım. Bu yazıyı sizlerle paylaşmak istememdeki asıl amaç ise saç dökülmesi problemi yaşayan insanların yanıltılıp maddi ve manevi zarara uğramalarını önlemektir. Yazının amacı kesinlikle ürün, üretici veya ürün sahibi firmayı karalamak değildir.

Renovexin’in Yorum

Ürün İlk izlenimde diğer bilinen marka ürünlerinden farklı şekilde gösterilmeye çalışılmış olunsa da ürün formülizasyon olarak piyasada var olan ürünlere kıyasla yetersiz kalmıştır. Ürün efervasan (suda köpüren) formda üretilmiş ve tahminime göre yakın zamandaki popülerliğinden kaynaklı kollagen (kollojen) kullanılmıştır. Kollojenin bu tür saç ürünlerinde kullanılması çok anlamlı gelmemektedir. Çünkü yaptığım araştırmalarım sonucunda hiçbir bilimsel makale ve kaynakta kollejenin saç üzerinde herhangi bir etkisine denk gelmedim.

Renovexin İçerik

İki form olarak düşünülen ürünlerin birinde piyasadaki her üründe denk geldiğimiz demir, çinko ve ısırgan otu bulunmaktadır. Tablet formunda ise daha öncede bahsettiğim gibi neden kullanıldığı pek anlaşılmayan kollejen , saç vitamini olan B7 vitamini yani bilinen adıyla biotin, yine biotinin bir diğer adı olan H vitamini (neden biotini farklı yazıp iki ayrı vitaminmiş gibi gösterdikleri anlaşılır bir durum değil), B5 ve B12 vitaminleri kullanılmış. İçeriğinde yer alan B5 ve B12 vitaminlerinin saç üzerinde etkileri yoktur. Ürün içerisindeki madde miktarları belirtilmemiş ve “Farklılaşma Çabası” ile standartı mg cinsinden olan birimler %’lik olarak verilmiştir. Bu şekilde vitamin miktarını belirten tek ürün Renovexin’dir. Bu şekilde piyasada varolan Dünya’daki tek ürün olma özelliğine sahiptir.

B12 vitamini ürün üzerinde yazan miktarda kullanıldığında ( %29’luk bir oranda kullanıldığında) köpürtüldüğü zaman bulunduğunuz odadan uzun günler uzak durmanız gerekecektir. Çünkü köpürttüğünüzde yaydığı kötü koku günlerce odanızdan çıkmayacaktır. İçeriğinde var olduğu iddia edilen oran gerçekliği yansıtmamaktadır. Üründe bahsedilen vitamin miktarlarının binde bir kullanımı bile düşünülemez.

Renovexin’in Etkisi

Biotin bilindiği üzere saç kalite artışını sağlayan bir vitamindir ve ürün içerisinde saça etki etmesi beklenen tek madde de biotindir. Biotin dışında kullanılan maddelerin saç üzerinde bilinen herhangi bir etkisi yoktur. İçeriğinde belirtilen biotin dışındaki maddelerin bilimsel hiçbir veride saçta etkisinin var olduğu belirtilmemiştir. Biotin bilindiği üzere saç dökülmesinde etki göstermez; saçta kalite artışı sağlar. Eğer saç dökülmesi için bu ürün kullanacaksanız piyasadaki birçok ürün gibi beklentilerinizi karşılamayacak ve hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Renovexin’in Üreticilerinin İddiaları

Okunduğunda mantık dışı bulacağınız yorumlar olsa da incelemekte fayda olacağını düşünüyorum.

%99 oranında dökülmeleri durdurur iddiası

-Varolan ürünlerin çoğunluğu %100 etki sağladığı iddiasında bulunur fakat bu ürün biraz vicdanlı davranıp %99 olarak iddialarını sunmuşlar. Dünya üzerinde piyasaya sunulmuş ürünlerin hiçbiri saç dökülmesini %99 oranında engelleyemedi. Bu ürünün bu iddiasını nasıl gerçekleştireceği akıl alır gibi değil.

3200 Uyuyan Saç Teli İddiası

-Burada bahsi geçen 3200 sayısının neyi kastetdiğini anlamak güç. “3200 uyuyan hücre mi?”, “3200 uyuyan saç kökü mü?” yoksa “3200  insanın ödeyeceği para mı?” anlamak zor. Burada bahsedilen 3200 adet saç telinin çıkartılacağıysa eğer bu iddia merhamet göstermişler demek lazım. Çünkü daha önceki dönemlerde piyasaya bu tür ürünlerle çıkan bazı firmalar bu sayıyı 7000-10000 adet saç teli olarak belirtir. Piyasada birkaç ayda vurgun yapıp yok olurlardı.

Ürün içeriğindeki demir sayesinde kökler 3 kat daha fazla beslenir.

-Saç köklerinin demir elementiyle beslendiğini iddia eden tek firma olabilir.

Çinko saçtaki toksinleri uzaklaştırır.

-Saç kökünde toksin bulunmaz. Çinkonun toksin uzaklaştıma özelliği veya etkisi bilinmemektedir.

“Her bir adet tablette 20 gram ısırgan otu özütü vardır.”

-1 grama bile denk gelmeyen bir adet tabletin 20 gran ısırgan otu özütü içermesi matematiksel olarak tanımlanabilir bir durum değildir.

“10 yıl uyuyan saçlar ölür.”

-Bu cümleyi paylaşan kişi kendi dediği cümleyi unutmuş olmalı ki sonrasında “12 yıldır uyuyan saçları uyandırır” şeklinde bir bilgi ile ürünü sunuyor.

“Saçı dökülen erkeklerin %88’inde testosteron Di Hidro Testorana dönüşür”

-Bu yazıda ise yazan kişinin bahsettiği iki hormon hakkımda hiçbir fikri olmadığını görüyoruz.Testosteron hormonu erkeklik özelliklerini taşır. Bu özelliği taşıyan her erkekte de olmalıdır. DHT ise kas gelişmesi, sakal çıkması, bıyık çıkması, cinsel istek gibi etkilere sahiptir. DHT oluşmaması demek bu etkilerin olmaması demektir. DHT aslında testosteron hormonunun etkili olduğu halidir. Yani gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi olmayan yanlış bir bilgidir.

Renovexin Satış

Satış aldatmacası olarak “En yakın ecza deposu için tıklayın” ibaresi kullanılmıştır. En yakın ecza deposu şeklinde bir tanımlama yoktur.

Baktığımızda “Fazla abartılmış tanıtım iddiaları ile üretilip sonrasında vurgun yapıp piyasadan kaybol” taktiği güden bazı ürünler gibi bir sayfadan oluşan satış siteleri oluşturup olabildiğince sat mantığı vardır.

Paylaşmak istediğim birçok şey var fakat sadece aklınızda bulunması için şunu söylemeliyim; Araştırmadan, incelemeden, güvenirliğinden emin olmadığınız firma ürünlerini tercih etmeyiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.