Dura Nyt

Duranit saç biti ilacı kokusuzdur rahatsız etmez böcek ilacı içermediğinden tehlikeli değildir.Böylece bitlerin direnç geliştirmesi engellenir. Daha önce böcek ilacı kullanımına bağlı direnç geliştirmiş bitlere karşı da etkilidir. Tekrar yayılma durumunda yeniden kullanılabilir.Her defasında etkili sonuç verir.

DURA NYT, baş bitini zehirlemek için böcek ilacı kullanmak yerine etkili formülü ile bitlerin solunumunu engeller ve yaşamsal fonksiyonlarının sona ermesini sağlayarak bitleri yok eder.

Genellikle insektisit içerikli ilaçlarda yaşanan kötü koku problemi olmadığından rahatsızlık vermeden ve günlük yaşamı etkilemeden kullanılabilir.Saçın ve saçlı derinin tamamını spreyleme yolu ile kaplayarak kısa sürede uygulanmasını sağlar.

Baş Biti Nedir?

Baş bitlerinin varlığı binlerce yıl öncesine uzanır. Baş bitleri küçük, kanatsız, kan emerek yaşayan böceklerdir. Renkleri sütlü kanverengiden kızıl kahverengine kadar değişiklik göstermektedir. Baş bitleri, yalnızca insan başında yaşayabilirler. Baştan uzaklaştırıldıkları zaman kısa sürede, genellikle 24 saat içinde ölürler. Baş Bitlerinin bacakları zıplamaya uygun değildir. Bu nedenle, bir baştan diğerine uçamaz ya da zıplayamazlar. Bitler, yalnızca sürünerek hareket edebilirler. Baş bitleri, saç tellerine tutunmuş halde bulunur ve kafa derisinden beslenirler.

Nasıl Bulaşır?

Baş biti, genellikle başında bit olan bir kişinin saçından doğrudan temasla bulaşır. Bit, daha çok kız çocuklarında olmak üzere 12 yaş altı çocuklarda daha sık görülmektedir. Baş biti, kirli veya temiz saç ayırt etmeden insandan insana bulaşabilir. Bu, oyun sırasında, sarılmayla ya da birlikte yakın bir şekilde çalışırken yaşanabileceği gibi ortak kullanılabilen şapka, bone, başörtüsü benzeri eşyalar yolu ile de gerçekleşebilir. Saçın kısa veya uzun olması çok fark etmez, 1 cm’e kadar kısa saçlarda dahi yaşayabilirler.

Baş biti, çok hızlı bir şekilde yayılabilmektedir. Özellikle insanların toplu olarak bulundukları okullar, kamplar, çocuk yuvaları, bakım evleri gibi yerlerde daha kolay bulaşabilmektedir.

Tedavi Uygulaması

Dipten uza kadar tüm saç tellerini ve saçlı cilt bölgesini kaplayacak şekilde spreyleme yapılarak uygulanır.

– İlk uygulamadan sonra 8 saat süreyle veya tercihen bir gece boyunca kurumaya bırakılır. Saçı kurutmak için saç kurutma makinesi gibi ısıtıcılar, bone veya şapka gibi kapalı tutacak giysiler kullanılmaz.

– Daha sonra her zaman kullanılan bir şampuanla saç yıkanarak ölen bitlerin uzaklaştırılması sağlanır.

– Ayrıcak yıkama sonra DURA NYT ile birlikte verilen ince dişli tarakla, saçlar dipten uza taranarak saça tutunmuş olan ölü bitler vve yumurtaları uzaklaştırır.

– Bit yumurtaları 7-8 gün içerisinde kuluçka süresini doldururlar. Bu nedenle yumurtadan çıkması muhtemel bitleri de yok etmek için aynı uygulama bir hafta sonra tekrarlanır. Böylece tedavinin etkisi pekiştirilir.Yumurtalardan çıkmış olabilecek bitler de ölür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.